„Felfáztam”
Szexuális együttlét indukálta húgyúti panaszok nőgyógyászati megközelítése

„Felfáztam”
A hirtelen kezdődő fájdalmas, gyakori vizelési inger, akár véres vizelet azonnali vizeletvizsgálatot indikál és a vizelet lelet alapján meghatározott kezelést, hogy a gyulladás okozta fájdalom mihamarabb megszűnjön. Amennyiben csak vizeletvizsgálatot szeretne és nőgyógyászati vizsgálatot nem szeretne igénybe venni, akkor az online előjegyzésünk Rövid konzultáció naptárában foglalhat időpontot. A rövid konzultációra kedden, szerdán, csütörtökön 8:30-11:00 óra között választhat időpontot az online előjegyzésben. A rendelési naptárban nőgyógyászati vizsgálatra előjegyzett páciensek minden esetben elsőbbséget élveznek az ellátásban, emiatt a rövid konzultációra érkezőknek néha 15 percet várakozniuk kell, megértésüket köszönjük.

A vizeletvizsgáló automatával végzett vizsgálat mellett akut húgyúti fertőzésre jellemző panasz esetén vizelet tenyésztés is javasolt a kórokozó meghatározás, antibiotikum rezisztencia meghatározás céljából, mely főleg visszatérő húgyúti fertőzések esetén a megelőző kezelés beállítását segíti. Rendelőnkben ehhez a vizsgálathoz a páciens vizeletürítése, minta adása után azonnal táptalajra visszük fel a vizeletmintát, majd a táptalajt inkubáljuk 37C fokon, hogy minél nagyobb esély legyen a kórokozó kimutatására. A kimutatást végző laboratórium az inkubátorból viszi el a táptalajokat és folytatja a vizsgálatot (kórokozó kimutatás és antibiotikum érzékenység meghatározás).

A különböző patogének (hüvelyfertőzést és húgyúti fertőzést okozó kórokozók, szexuális úton terjedő fertőzések) elleni védekezésben az egyik legfontosabb tényező a hüvelyt kolonizáló baktérium flóra, a normál hüvelyi mikrobiom, melynek összetételéről, élettani variációiról az elmúlt években ismereteink bővültek. Ez a baktérium flóra kölcsönös kapcsolatban van a gazdaszervezettel és összetétele a környezeti, genetikai, immunológiai tényezőktől függ és egy adott egyén esetében is változik. A panaszmentes nők élettani hüvelyi kolonizáló flórája tehát változó összetételű, de legtöbb esetben a baktérium flórának savas pH-t biztosító baktériumok a domináló tagjai.

Szexuális együttlét indukálta húgyúti panaszok nőgyógyászati megközelítése

Szexuális együttlét után 24 órán belül kezdődő, visszatérően jelentkező, fájdalmas, gyakori vizeletürítés tünete esetén a páciens első lépésben általában urológiai vagy nőgyógyászati vizsgálatot kér. A két szakterület együttműködése a fenti panasz kivizsgálásában és kezelésében alapvető a tartós panaszmentesség eléréséhez. A húgyúti panasz háttere szerteágazó lehet: vulvovaginitis, urethritis, cystitis, allergiás reakció.

A nőgyógyászati anamnesis felvételének alapvető kérdései:

  • Húgyúti panaszok gyakrabban jelentkeznek-e szexuális kontaktust követően vagy utóbbitól függetlenek-e?

    Aerob vaginitis (Streptococcus agalactiae), Gram festés, Zeiss AxioLabA1 mikroszkóp – dr Ujházy András felvétele
  • Évente hány alkalommal jelentkeznek a típusos panaszok?
  • Hüvelyi illetve szeméremtesti fertőzésre utaló panasz, diszkomfort érzés kísérte-e vagy megelőzte-e a húgyúti panaszokat
  • Kellett-e az esetek többségében antibiotikum kezelés a panaszmentesség eléréséhez?
  • Történt-e vizelet üledék illetve vizelet tenyésztés a húgyúti panaszok fennállásakor? Rendelkezésre állnak-e ezek a leletek?

Szexuális együttlét után 24 órán belül kezdődő, visszatérően jelentkező, fájdalmas, gyakori vizeletürítés esetén első lépésben a vizelet üledék illetve a vizelet tenyésztés leletei alapján kell differenciáldiagnosztikát végeznünk: bakteriális fertőzés (leggyakrabban: E. coli, Proteus mirabilis, S. saprophyticus, Klebsiella pneumoniae) igazolható-e?

Aerob vaginitis, Gram festés, Zeiss AxioLabA1 mikroszkóp – dr Ujházy András felvétele

A nőgyógyászati vizsgálatnak a következőket kell tartalmaznia: mikroszkópos cervix- és hüvelykenet (cervicitis, aerob vaginitis, bakteriális vaginosis, gombás fertőzés okozta vulvovaginitis kimutatás céljából), STI mintavétel a cervixből, mivel a cervicitis visszatérő hüvelyfertőzésekkel jár együtt. Cervicitis klinikai diagnózisa, colposcopos és mikroszkópos diagnosztikai kritériumai a következőek: mucopurulens cervicitis colposcopos képe és az endocervixből vett váladék mikroszkópos vizsgálatakor több mikroszkópos látótér elemzése alapján 30 polymorphonuclearis leukocyta / látótér jelenléte. Az így diagnosztizált cervicitisek több mint 80%-ának hátterében azonban nem az ismert STI kórokozók állnak. Cervicitis klinikai diagnózisát magyarázhatja: tartósan fennálló dysbacteriosis vagy bakteriális hüvelyfertőzés, esetleg eddig fel nem ismert kórokozó, autoimmun folyamat, a kereskedelemben kapható higiéniai termékek, melyek tartós használata az alsó genitális traktus nyálkahártyáját irritálhatja. Visszatérően jelentkező együttlét indukálta húgyúti panasz esetén a mikroszkópos hüvelykenetvizsgálat lelete eltérést mutat, mely magyarázza a tünet szexuális élettel való kapcsolatát. A recidiváló panasz nőgyógyászati terápiájának legfontosabb része a kimutatott, jellemzően krónikusan fennálló tünetekkel kísért vagy tünetmentes fertőzés kezelése. A szükséges kezelést emiatt a hüvelykenet lelete nélkül nem lehet meghatározni.